DOLAR: 3.06 TL
EURO: 3.38 TL

F Klavyenin Özellikleri ve Avantajlı Yanları

F Klavyeyi Kim İcat Etti?

F klavyenin babası İhsan Yener’dir.

F Klavye Ne Zaman Oluşturuldu?

F klavye düzeni 1943 yılından başlayarak yapılan çalışmaların sonucunda ve 20 Ekim 1955 tarihinde Türkçe yazmada çok daha kolaylık sağlamak için oluşturuldu.

F Klavyesininn Özellikleri ve Üstün Yönleri

F Klavye, Türk  sözlük yapısı irdelenmiş ve kelimelerde en çok kullanılan harfler listelenerek klavyedeki tuş sıralaması ve dizimi buna göre yapılmıştır.

F klavyede sık kullanacağınız harfler rahat kullandığımız parmakların altındadır.

Sesli harfler solda, sessizler ise sağdadır. Türkçe kelimelerde sesli ve sessiz harflerin birbiri ardına gelmesi özelliğinden dolayı bu tuş dizim şekli yazıcıya hayli zaman kazandırmaktadır. Bir el kalkarken bir el iner. Bu şekilde beyin-el koordinasyonu daha rahat olur.

Temel sıra denen orta sıradaki harflerin kullanım yoğunluğu %64’tur. Yani parmaklarınızı yerinden hiç kaldırmadan kullandığınız 8 harf ile yazacaklarınızın %55’ini yazabilirsiniz. (U,T ve S’yi saymadan) Aynı şekilde üst sırasının yoğunluğu %24, basılması en zor olan alt sıranın yoğunluğu da sadece %12’dir.

[stextbox id=”black”]F klavye, Q klavyeden tam olarak 95 sene sonra icad edilmiş ve en gelişmiş klavye düzenidir.[/stextbox]

Sağ elin harf kullanım yoğunluğu %51, sol elin yoğunluğu da %49’dur.

[stextbox id=”download”]Yani TDK’nin sözlük klavuzu incelenerek hazırlanan F Klavye, Türkçe yazımda kullanıcılar için en ideal ve en hızlısıdır.[/stextbox]

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum YazYukarı Çık